Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) DemoDay 2016 İzlenimleri

|

Cagri Sarigoz

ODTÜ Teknokent bünyesinde girişimcilere destek olma amacıyla 2005 yılında kurulan hızlandırma programı Yeni Fikirler Yeni İşler‘in (YFYİ) 15 Ekim 2016’da gerçekleşen DemoDay’ine katılma fırsatım oldu. Öncelikle şunu söylemeliyim: oldukça başarılı bir organizasyondu, ortalık insan kaynıyordu ve 23 girişimin yaptığı sunumların hemen hemen hepsi üzerinde çalışıldığı belli olan profesyonel sunumlardı.

Etkinlik 9’da başlıyordu, eşimle ben 9:30 gibi oradaydık. ODTÜ KKM’nin giriş alanında enerji dolu bir kalabalık vardı. İkramlar da oldukça güzel görünüyordu ama eşim de ben de hafta içleri bile kahvaltıyı evimizde yapıp çıkmayı tercih ettiğimiz için ikramları yiyebilecek durumda değildik :)

Biraz geç kaldığımız için Kemal Kurdaş salonunda koltuklarda yer bulamadık, en arka sıranın arkasındaki sandalyelere atabildik ancak kendimizi.

Metin Uca’nın yaptığı açılış konuşması sırasında benim de Nisan 2015’ten bu yana ekibinde yer aldığım, YFYİ’nin ilk mezunlarından olan Onedio‘nun girişimcilere ödül verecek olan sponsorlar arasında olduğunu fark ettim. Aslında YFYİ’nin Onedio profili‘ndeki yazılara zaman zaman denk geliyordum ama gün içindeki çalışma temposu sırasında çok da dikkat etmemişim belli ki 😅.

Metin Uca’nın keyifli açılış konuşmasından sonra girişimleri tanıtan esprili bir video izledik,

ve hız kaybetmeden girişimlerin sunumlarına geçildi. 2 grup altında, toplam 23 adet girişim sunum yaptı:

Sunumlar bittikten sonra ise bir anda kendimi girişimleri değerlendirirken buldum:


T-IDEA Sunumları

Sunumlara girişim fikri olan ancak henüz şirketleşme aşamasında olan lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile yeni mezunları için hızlandırma programı olan T-IDEA ekipleri ile başlandı.

1to1Consult

1to1Consult, iş arayan adaylara iş mülakatları öncesinde alanında uzman kişiler tarafından danışmanlık hizmeti verilebilmesini sağlayacak bir İnternet platformu oluşturmayı hedefleyen bir girişim. Fikir her ne kadar kulağa hoş gelse de, iş arayan kesimin büyük çoğunluğunu oluşturan yeni mezunlardan alınabilecek para ile internet üzerinden İK danışmanlığı verebilecek profesyonellerin gelir isteklerini denkleştirmek pek kolay olmayabilir.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

1to1Consult’ın amacı, internet sitesi aracılığıyla adayları mülakat konusunda bilgilendirmek, isteyen adaylara Skype gibi bir platform üzerinden gerçek İK’cılarla görüştürüp, adaya görüşme ve CV’si hakkında geri bildirim vererek rapor sunmaktır.

Cubicl

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Cubicl’ın amacı, KOBİ’lerin iş ve projelerini daha kolay yönetmesini sağlayıp, sınırlı kaynaklarını daha verimli kullandıracak AI ve Machine Learning teknolojilerinden yararlanmasını sağlamaktır.

GameChangers

Her ne kadar algorithmic trading’in oldukça zorlu bir ürün alanı düşünsem de, iddialı bir sunum yaptılar. Sunumun sonunda ödül veren sponsorlar arasında yer alan TEB’e direkt hitap etmeleri takdire şayandı.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Game Changers’ın amacı, sermaye piyasalarında bireysel veya kurumsal olarak faaliyet gösteren yatırımcıların kararlarına duygularını katmadan, portföylerinin yıllık getiri oranlarını daha yüksek seviyelere çekmektir.

GBlock

Globale açılma hedefi olan GBlock, Elginkan Vakfı ABD Kampı ödülünü alan ekip oldu. Umarım bu fırsatı güzel değerlendirirler.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Gblock’un amacı, perakende çıktı yapan depo işletmelerinin depo operasyonlarındaki kaosu ve bu kaousun kâr marjı üzerindeki ağır etkisini yok etmektir.

IsıTeks

Giyilebilir teknoloji alanında faaliyet göstermeyi hedefleyen IsıTeks, 100.000 TL tutarında Elginkan Vakfı Büyük Ödülü ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı (S.S.M.) ADB Kampı ile 75.000 TL tutarında Büyük Ödülü’nü kazanan ekip oldu.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Isıteks’in amacı gümüş nanotellerin kumaş fiberlerine kaplanmasıyla doğru akım altında ısınabilen akıllı tekstil ürünleri üretmektir.

KEDİ

KEDİ ekibi her ne kadar ödül alamamış olsalar da, geliştirilme aşamasında olan ürünlerini kitle fonlaması (crowdfunding) ile destekleyerek mutfakta alandan tasarruf ihtiyacının yoğun olduğu metropoller ve çevrecilik bilincinin gelişmiş olduğu Avrupa ülkelerine açılma potansiyelleri var.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

KEDİ’nin amacı, modüller arasındaki iletişim sayesinde kullanıcının, pişirme sürecini telefonundan kontrol edebilmesini ve mutfakta beklemesine gerek kalmadan yemek hazırlayabilmesini sağlamaktır.

MATMAS

Halk oylamasında üçüncü olan Matmas’ın sunumu başlangıçta biraz fazla teknik detay içeriyordu ancak sonrasında havalı drone görselleri ve geleceğe yönelik hedefleri ile izleyici ilgisini yakalayabildiler.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

MATMAS’ın amacı, döner-rotor İHA’nın yönelimi ve konumu dahil, altı serbestlik derecesinin kontrolü için aracın tüm uçuş potansiyelini kullanmasını sağlayan, özgün kontrol yöntemi geliştirmek ve örnek bir prototip üretmektir.

OTSIMO

50.000 TL tutarında Onedio Özel Reklam Ödülü ve ODTÜ TEKNOKENT ABD Kampı Ödülü’nü alan Otsimo, tüm sunumlar arasında sunum sonrası en yoğun alkışı da alan ekip oldu.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

OTSIMO’nun amacı, otizm eğitimini tablet bilgisayarlar üzerinden mobil olarak verip, herkes tarafından ulaşılabilir hale getirmektir.

Planote

Planote 50.000 TL tutarındaki Onedio Özel Reklam Ödülü’nü alan 3 ekipten birisi oldu.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Planote’un amacı, kişilere ilgi alanlarına göre yer ve etkinlik önerileri sunan sosyal bir platform olmaktır.

Planote ekibinin YFYİ DemoDay sunum videosu

Talassa

Halk oylaması birinciliği ve Arçelik’ten ABD kampı ile 25.000 TL tutarındaki ödülü alan Talassa’nın Sleepi cihazı da crowdfunding ile global pazara açılma potansiyeli olan projelerden biriydi.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Talassa’nın amacı, bebeklerin daha rahat uyuması için bebek odalarındaki havanın temizlemesini sağlayan akıllı bir hava temizleme cihazı üretmektir.

Temperfect

Temperfect ekibi halk oylaması ikinciliğini elde etti.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Temperfect’in amacı, aracın tüm camlarına uygulanabilen, ince film kaplama teknolojisiyle ısınan otomotiv camı üretmektir.

 


T-START Sunumları

T-IDEA sunumları bittikten sonra ara verilmeden 4 yaşından genç teknoloji girişimlerinin yer aldığı T-START sunumlarına geçildi.

Argosai

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

A-FOD’un amacı, havalimanlarında uçuş güvenliğini tehdit eden yabancı maddelerin pist kenarlarına yerleştirilen kameralar aracılığı ile temizlenmesini sağlamaktır.

Deplike

Otsimo ile birlikte 50.000 TL tutarında Onedio Özel Reklam Ödülü ve ODTÜ TEKNOKENT ABD Kampı Özel Ödülü’nü alan Deplike’nin sunumu oldukça havalıydı 🤘

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Deplike’nin amacı, analog gitar amfi ve efektlerini telefonunuz üzerinden Open Source kaynaklar aracılığı ile müzik aletlerinize uygulamanızı sağlamaktır.

Diploid

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Diploid’in amacı, mantar hücreleri kullanılarak tarımsal atıklar ile birlikte biyoteknolojik yollarla, biyoproses süreçleri kullanılarak çevreci bir ısı yalıtım malzemesi elde etmektir.

İndisera

İndisera 25.000 TL tutarında TEB Büyük Ödülü ve TEB ABD Kampı Ödülü’nü kazanan ekip oldu. Sunum sırasında sadece jüriye ya da potansiyel yatırımcılara değil, ekiplerine katılmak isteyebilecek kişilere de seslendiler.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

İndisera’nın amacı, SaaS platformu sayesinde dijital pazarlama süreçlerinde kullanıcının manuel iş yükü getiren süreçleri otomatik gerçekleştirmesini ve raporlamasını sağlamaktır.

Limatek

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Limatek’in amacı, RoboticBalance cihazı ile denge problemini oluşturan sorunların teşhis edilmesinde kullanılan Bilgisayarlı Dinamik Posturografi (BDP) testlerini gerçekleştirmek ve tespit edilen sorunları VR uygulamaları kullanarak denge eğitimi vermektir.

Mars Ocean

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Mars Ocean’ın amacı, Giftle uygulaması ile kullanıcılara uzaktaki dilediği kişilere, buluşmaya ve adres bilgilerine gerek duymadan, WhatsApp, Facebook Messenger ya da SMS ile anında hediyelerini gönderebilmelerini sağlamaktır.

Medglobal

Her ne kadar ödül alamasalar da, ürün/pazar uyumu (product/market fit) açısından en avantajlı projelerden biri olduğunu düşündüğüm Sopdesk ile Medglobal çok fazla desteğe ihtiyaç bulmadan büyüme potansiyeline sahip.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Medglobal’in amacı, sağlık turizmi uygulamamız ile yurt dışında tedavi arayanlar için hastanelerin ve her şey dahil sağlık turu paketlerinin listelenmesini sağlamaktır.

Momentum

Karayel projeleri ile OSTİM’den ABD Kampı Özel Ödülü’nü alan Momentum da sunumlarındaki iş modellerini oturtabilirlerse global müşterilere ulaşabilecek bir girişim.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Momentum’un amacı, projenin özgün tasarımı sayesinde düşük rüzgar hızlarında dahi verimli çalışabilecek ve konvansiyonel rüzgar türbinlerine göre 3 kat daha fazla güç üretecek Karayel isimli rüzgar türbini elde edilmesini sağlamaktır.

Sapienzo

Şirketlerin İK birimleri bir yazılımın girip kabul görebileceği en zor birimlerden biri olabilir, bu yüzden Sapienzo ekibi özellikle ilk aşamada müşteri sayılarını artırmakta zorlanabilir diye düşünüyorum. Her bir müşterinin üzerinde titreyip azmederlerse başlangıçta dezavantaj gibi görünen bu durumu avantajlarına çevirebilirler.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Sapienzo’nun amacı, bir SaaS platformu olan Sapienzo Flex ile kurumsal firmaların esnek yan haklar iş yükünü %90 azaltmaktır.

Verim Atölyesi

Zorlu bir pazara girmeye hazırlanan Verim Atölyesi’nin çokça sahaya inmesi gerekecek gibi, sahaya inmeyi ne kadar erken aşamada ve sık yaparlarsa ürünlerini o kadar verimli bir şekilde geliştirebilirler.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Verim Atölyesi’nin amacı, oyunlaştırmanın ardındaki motivasyonları kullanarak, işletmelerin hem müşterileriyle aralarında kuvvetli ve kalıcı bağ kurabilmelerini, hem de veri odaklı pazarlama yönetimi yapabilmelerini sağlamaktır.

Vitaliter

ApiREX isimli gıda takviyesi ürünlerinin gerçekten işe yaradığını kanıtlamaları, Vitaliter ekibinin önlerindeki en büyük challenge gibi görünüyor.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Vitaliter’in amacı, ülkemizde ve dünya genelinde ilk defa testosteron düşüklüğü nedeniyle sorun yaşayan erkek bireylerin, sağlıklarını olumlu olarak etkileyecek, bu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış, doğal gıda takviyesi üretilmesini sağlamaktır.

Wmedya Interactive

Wmedya Interactive Microsoft’tan ABD Kampı ile 25.000 TL tutarında Büyük Ödül ve Beam Teknoloji‘den yine 25.000 TL değerinde Siber Güvenlik Ödülü’nü kazandı.

Globalde rekabetin büyük olduğu websiteleri için canlı destek sistemi pazarına Türkçe olması avantajı ile Türkiye’den giren Ondestek, global aktörlerin zayıf olduğu Ortadoğu dilleri gibi dillere yayılarak müşteri kitlesini genişletebilir. Her an yeni bir rakibin pazara girebileceği ya da global bir aktörün karşılarına çıkabileceği bilinciyle müşterilerine mükemmel hizmet sunmaları gerekiyor.

YFYİ websitesinde yer alan tanıtım metni:

Wmedya Interactive’in amacı, Profesyonel Canlı Destek Sistemi olan Ondestek ile online satışlarınızı ve müşteri memnuniyetini artırmanızı sağlamaktır.


Nasıl YFYİ Jürisinde Yer Aldım?

Salonda sunumlar yapılırken attığım bir tweet üzerinden Onedio CEO’su Kaan Kayabalı “kimlere ödül verelim” diye sorduğunda Onedio’nun özel olarak seçeceği girişimlere ödül vereceğinin hala farkında değildim 😅.

Sunumlar bittikten sonra girişimlerin demolarını yaptıkları giriş alanında buluştuk ve birkaç girişimin masasına uğrayıp sorular sorduk, sonrasında YFYİ ekibi tarafından juri toplantısına çağrıldığında Kaan (şirkette Kaan abi diye hitap ediyoruz genelde) “hadi birlikte gidelim” dedi, ben de bu sayede peşine takılıp jüriye girme fırsatı buldum. Sanırım Jüri’deki en genç kişi bendim, benim için oldukça farklı ve güzel bir deneyim oldu 😃.

Onedio olarak vereceğimiz Onedio sponsorlu içeriği ile reklam ödüllerini son kullanıcıya hitap edebilecek ve Onedio kitlesinde karşılık bulabilecek girişimlerin tanıtımına katkı vermemiz en makul seçim yöntemi olacaktı. Normalde 100.000 TL ve 50.000 TL tutarında olmak üzere 2 girişime ödül verecekken, 100.000 TL’lik ödülü de 2 girişime paylaştırıp 3 adet 50.000 TL’lik ödül vermeye karar verdik, çünkü çok sayıda güzel girişim vardı ve biz de daha fazla girişime ödül dağıtmak istedik.

Ödül sponsorları ödüllerini vermeden önce kısa konuşmalar yaptılar, Kaan Kayabalı da ödülleri vermeden önce girişimcilik hikayesini anlattı. Ben de zamanında Kaan Kayabalı’nın Demirhan Büyüközcü ile birlikte KaDe ile başlayıp, V-Count ve Onedio’ya uzanan girişimcilik hikayesini detaylarıyla anlattığı konuşmalarından etkilenerek Onedio’ya başvurmuştum, bu yönüyle biraz nostaljik oldu benim için.

Jüride yer alan ortak düşünce yarışmacı girişimlerin sıkı bir hazırlık döneminden geçerek demo gününe ulaştığı yönündeydi. Ödüllerin çok sayıda girişime dağıtılması da bunun bir sonucu olarak ortaya çıktı.


Etkinliği kaçıranlar YFYİ YouTube kanalında yer alan canlı yayın kaydını ve girişimlerin oylama öncesinde tanıtımları için kullanılan kısa videoları izleyebilirler.

Leave a Reply