Yurt Dışına Uzaktan Çalışarak İhracat Yapma Hikayem

|

Cagri Sarigoz

Geçtiğimiz hafta Sıfırdan Globale Twitter hesabı üzerinden paşlattığımız ihracat kanalları ve podcast konuk deneyimleri tweetselinde, takipçilerimizden kendi ihracat deneyimlerini paylaşmalarını istemiştik.

Ben de 20 tweetlik bir tweetsel ile bireysel olarak ihracat yapmaya başlama hikayemi anlattım, kalıcı olması açısından blogumda da yer vermek istedim :)


Bireysel olarak ihracat yapmaya başlama hikayemi anlatarak ben yolu açayım :) #sifirdanglobale #birlikteihracat

Benim hikayemde 2 tane önemli dönüm noktası var:

1. Uzakta çalışma (remote working) ile tanışmam 👨‍💻🏡

2. İhracatın öneminin farkına varmam, yani ihracat zehrini almam :)

1.1. Remote working kavramından internet sektöründe çalışmaya başladıktan birkaç ay sonra, 2014’te ilk kez haberdar oldum ve ilk remote işimi aldım:
@fozkosemen ve @gcsayan ın kurduğu girişime SEO desteği verdim.

1.2. Bu işin karşılığında da bir ücret istemedim, sadece uzaktan çalışmayı deneyimlemek ve arkadaşlarıma yardımcı olmak istedim.

Fatih ve Görkem’i konuk aldığım podcast bölümlerinden kendilerini daha yakından tanıyabilirsiniz:

1.3. Fatih Özkösemen: https://cagrisarigoz.com/2018/08/13/fatih-ozkosemen-arama-kalitesi-analisti-google-podcast-11/

Görkem Çağlar Sayan:

https://cagrisarigoz.com/2019/10/23/gorkem-caglar-sayan-kurucu-ortak-atlas-mobile-apps-podcast-17/

1.4. 20 Mart 2015 günü sabaha karşı nasıl remote çalışabilirim diye bakınırken bu işi daha ciddi yapmak lazım diye düşünüp, yaklaşık 50 dolar ödeyerek @NomadList Slack komünitesine üye oldum.

O sabah yüzlerce digital nomad ile aynı sanal ortamda bulunma fırsatına erişmiştim.

1.5. Slack komünitesinde aktif olmaya çalışıyordum ama bir yandan da hala bir remote iş bulamamıştım.

Ta ki Şubat 2016’da bir iş ilanı görene dek: paylaşılan emailin bir Türk ismi (Bora) olduğunu görünce hemen şirketi araştırmaya başladım.

1.6. İlanı gördükten birkaç gün sonra paylaşılan email adresine kendimi tanıtan ve girişimine nasıl katkı sağlayabileceğimi anlattığım bir email attım.

1.7. İlk birkaç gün heyecanla cevap bekledim ancak hiçbir cevap gelmeyince daha da ümitsizliğe kapıldım. Aslında burada pes etmeyip, cevap alana dek arada bir kendimi hatırlatmam gerekirmiş 😅

Tam remote hevesinden vazgeçmeye başlamışken ve kızımızın doğmasına 4 ay kalmışken…

1.8. Ağustos’ta Bora’dan cevap geldi, birkaç hafta içinde görüşüp anlaştık ve Eylül’de ilk kez karşılığında para kazandığım ve aynı zamanda yurtdışından gelir elde ettiğim bir ek işim oldu 🎉

Detaylar 👉

https://cagrisarigoz.com/2020/03/17/uzaktan-remote-freelance-is-bulma/

1.9. Bora ile girişimi CarHopper üzerinde zaman zaman ara versek de CarHopper’dan exit edene kadar 3.5 yıl birlikte çalıştık ve güzel bir arkadaşlığımız oldu.

Bora’yı konuk aldığım podcast bölümü:

https://cagrisarigoz.com/2020/03/14/bora-hamamcioglu-carhopper-exit-turo/

1.10. Temmuz 2017’de @PicusSecurity tam zamanlı olarak çalışmaya başladım. Aynı dönemde Google İstanbul ofisinde güzel bir pozisyon için teklif almıştım ama Picus’ta uzaktan çalışmaya sıcak bakılmasının da etkisiyle Google’dan aldığım teklifi reddederek Picus’a geçmiştim.

1.11. 2018 ortalarındaki devaluasyonun da etkisiyle tamamen uzaktan ya da yurtdışında çalışma hedefiyle Temmuz 2018’de işimden ayrıldım ve iş bakınmaya başladım.

Aralık ayında 5.5 milyar dolar değerlemeli @Klarna dan iş teklifi almıştım ancak tam o sırada…

1.12. bazı sağlık problemleri yaşamaya başladım ve gelen teklifi reddetmek zorunda kaldım. Hayatımın en zor dönemlerinden birini ailemin ve arkadaşlarımın da desteğiyle kısa sürede atlatmaya odaklandım.

Özellikle eşim @kubbizm nın hakkını ödeyemem 🙏❤️

1.13. Ağustos 2020’de Aselsan’da çalışmaya başladığımda artık buradan emekli olurum diyordum kendime. Ancak bu da kısa sürdü 😅

Yaşadığımız pandeminin etkisiyle ve risk grubunda olduğum için artık ömür boyu uzaktan çalışma kararı aldım 😷

1.14. 1-2 ay iş aradıktan sonra Mayıs sonunda ABD merkezli %100 remote çalışan @CitizenShipper firmasında yarı zamanlı olarak çalışmaya başladım

Pandemiyle birlikte @UserGuiding de %100 uzaktan çalışmaya başladı ve ben de hemen şirketin CEO’su @kocosmankoc a email attım…

1.15. ve kısa süre sonra ikinci bir remote işim daha oldu :)

Pandemi beni işimden ayrılmak zorunda bıraktı ama bir yandan 2 tane iş birden bulmamı sağladı. Yılların emeğinin karşılığını alabildiğim için kendimi şanslı hissediyorum 🤞

Özetle remote çalışma hikayem 👇

1.16 Uzaktan çalışmaya meraklıysanız şunlara da bakabilirsiniz:

Öğrenciler ve yeni mezunlar için uzaktan çalışmaya giriş: https://cagrisarigoz.com/2020/05/02/uzaktan-calisma-ogrenci-yeni-mezun/

Dijital pazarlamacılar için uzaktan çalışma: https://www.slideshare.net/CagriSarigoz/introduction-to-remote-working-for-digital-marketers

2. Gelelim ihracata olan ilgime. Aslında uzaktan çalışmaya olan ilgimle paralel ilerledi ve sonunda bu ikisini bir araya getirebildim.

İhracata olan ilgim @baska1sey YouTube kanalını keşfetmemle başladı.

Ardından @Radyo521‘in sıkı takipçisi oldum ve ihracat zehrini aldım 🍸

2.1. Eğer hala izlemediyseniz Başka Bir Şey 1. sezonu kesinlikle izlemelisiniz: https://www.youtube.com/watch?v=ZLA349dDSC8&list=PLLLKgLQY66cknCZmM7rO8DGvpmr4ChH65

Sonra da 521’i tatmalısınız: https://radyo521.com/yayin/

@KoymenKadir e bu içerikler için ne kadar teşekkür etsem az olur 🙏

2.2. 10 senelik kariyerimin yarısından fazlası bir şekilde ihracat yapan firmalarda çalışarak ya da bireysel olarak ihracat yaparak geçti.

İhracatın değerini daha iyi anladıkça artık bunu yapacağım işlerde öncelikli bir kriter olarak aramaya başladım.

2.3. @leventask in 1 yıldır üzerinde çalıştığı @sifirdanglobale ekibine katılmam da yine ihracata verdiğim önemden kaynaklı.

Önümüzdeki dönemde Sıfırdan Globale’yi daha da geniş kitlelere ulaştırıp hem bireysel hem de şirket halinde ihracatı yaymayı hedefliyoruz ✌️

(SON 👋)

Originally tweeted by Cagri Sarigoz (@cagrisarigoz) on 2020-08-07.

4 thoughts on “Yurt Dışına Uzaktan Çalışarak İhracat Yapma Hikayem”

 1. Güzel anlatım. Teşekkürler. Bir sorum var. Şimdi bir ingiltere firması ile yurtdışı çalışma anlaşması yapmak üzereyim. Benden kimlik istiyor. Kimlik göndermek gereklimi?

  Reply
  • Merhaba, kimliğin aslını mı istiyorlar yoksa sadece fotoğraf ya da fotokopisini mi?

   Kimliğin aslını bize gönder diyen bir firma hiç duymadım.

   Reply

Leave a Reply