Teoman ve Büyük Ormanda Arkadaşlık

Illustration of five children on an open book with the text "Yapay Zekadan Masallar" and play controls below. Background is pastel gradient.
Yapay Zekadan Masallar
Teoman ve Büyük Ormanda Arkadaşlık
Loading
/

Bu masallar yapay zekaya yazdırılıp seslendirilmiştir.
Siz de ücretsiz olarak bir çocuğa özel masal yazdırın: https://s.cagrisarigoz.com/masal

Teoman ve Büyük Ormanda Arkadaşlık

Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde, devede kulak içinde, pire sıçamamış, kökünden düşmüş, yerde yuvarlanmış; yani uzun, uzun zaman önce yaşayan beş yaşında bir çocuk varmış. Adı Teoman’mış. Teoman, büyük ormanın kenarında ailesiyle yaşayan tatlı mı tatlı, zeki mi zeki bir çocukmuş.

Gündüzleri ormanda dolaşarak hayvanlarla vakit geçirmeye bayılırmış. Koca ormanda her gün yeni bir macera yaşarmış. Fakat en sevdiği şey, yeni arkadaşlar edinmekmiş. Onun en iyi arkadaşları yavru ördek, haylaz kaz, kara kurbağası, dav salyangoz ve onları koruyan büyük orman avcısımış.

Bir gün Teoman ormanda dolaşırken, gözleri alışılmadık bir şey fark etmiş: Mavi bir tavuk! Başta Teoman, gözlerine inanamamış. Bu ne tuhafmış! Fakat Teoman, tavuğun da arkadaşı olmak isteyince, onunla tanışmaya karar vermiş.

Teoman tavuğa yaklaşıp, “Merhaba, ben Teoman. Senin adın ne?” diye sormuş. Mavi tavuk cevaplamış: “Merhaba Teoman, benim adım Maviş. Neden mavi olduğumu merak ediyor musun?” Teoman çok şaşırmış ve merakla “Evet, nasıl oldu?” demiş.

Maviş, “Bir gün dolaşırken, bir kova mavi boya buldum. Kovanın içine bakarken, kova devrildi ve üzerime döküldü. İşte böylece mavi oldum!” diye anlatmış. Teoman, “Üzülme Maviş, her şeyin bir çözümü vardır. Seninle arkadaş olmak istiyorum, benim diğer arkadaşlarımla da tanışmak ister misin?” demiş. Maviş mutlu olmuş ve kabul etmiş.

Teoman, Maviş’i önce yavru ördekle tanıştırmış. Yavru ördek, “Merhaba Maviş, benim adım Ördekçik. Seninle arkadaş olmak çok güzel. Benden daha renkli bir arkadaşımız olacak!” demiş ve gülmüş. Sonra haylaz kazla tanışmışlar. Haylaz kaz, “Merhaba Maviş, ben Haylaz. Seninle oyun oynamak için sabırsızlanıyorum!” demiş.

Ardından kara kurbağası ve dav salyangozla tanışmışlar. Kara kurbağası, “Merhaba Maviş, benim adım Kürşat. Belki benim de bir gün yeşil olmam gerek. Çok eğlenceli görünüyor!” demiş. Dav salyangoz ise, “Merhaba Maviş, ben Dav. Seninle yavaşça dolaşmak istiyorum, umarım bana yetişebilirsin!” demiş ve herkes gülmüş.

Sonunda büyük orman avcısıyla tanışmışlar. Büyük orman avcısı, “Merhaba Maviş, ben Ormanın Bekçisi. Burada herkesin güvende ve mutlu olduğundan emin olmam gerekiyor. Eğer başın belaya girerse, bana haber ver!” demiş.

Teoman ve arkadaşları, Maviş’i ormanın derinliklerinde bir gölette götürmüşler. Maviş suya girdiğinde, tüm mavi boya yavaşça akmaya başlamış. Maviş’in gerçek rengi ortaya çıkmış – parlak sarı! Herkes şaşırmış ve alkışlamış. Maviş, “Teoman ve arkadaşlar, bana yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Sizlerle arkadaş olmak ne kadar güzel!” demiş.

Sonrasında herkes, gölette eğlenceli bir dans yapmış. Bu özel dans, arkadaşlıklarını kutlamak için yapılan güzel bir gösteriymiş. Dans bittikten sonra, herkes Maviş’e sarılmış ve onu aralarında görmekten ne kadar mutlu olduklarını söylemişler.

Teoman ve arkadaşları, o günden sonra da birlikte çok macera yaşamışlar. Büyük ormanda her gün yeni arkadaşlar edinmişler ve hep birlikte eğlenmişler. Ne zaman başları belaya girse, hep birlikte çözüm bulmuşlar. Çünkü hata yapsalar bile, her şeyin bir çözümü olduğunu biliyorlarmış.

Ve Teoman, Maviş ve diğer arkadaşları, hep birlikte güzel günler geçirerek, yaşamışlar. Tabii bunlar başka hikâyelerin konusu…

Leave a Reply