“Neva’nın Cesur Deniz Macerası ve Paylaşımın Sihri”

Illustration of five children on an open book with the text "Yapay Zekadan Masallar" and play controls below. Background is pastel gradient.
Yapay Zekadan Masallar
"Neva'nın Cesur Deniz Macerası ve Paylaşımın Sihri"
Loading
/

Bu masallar yapay zekaya yazdırılıp seslendirilmiştir.
Siz de ücretsiz olarak bir çocuğa özel masal yazdırın: https://cagrisarigoz.com/masal

“Neva’nın Cesur Deniz Macerası ve Paylaşımın Sihri”

Bir zamanlar Hatay’ın masmavi denizlerine yakın şirin bir köyde, Neva adında cesur bir kız çocuğu yaşarmış. Neva, kardeşi Gökalp ile güneşin altın ışıklarını denizin üzerinde dans ettirdiği bu köyde her gün yeni bir macera peşinde koşarmış.

Bir sabah, Neva ve Gökalp, kumsalda yürüyüş yaparken, dalgalara vurmuş renk renk oyuncaklar bulmuşlar. Barbi, lol bebek ve kıray beybis… Bu oyuncaklar, bir zamanlar başka çocukların en sevdikleriymiş ama şimdi denizin nazik kollarında, sahilin kumlarına hediye olmuşlar. Neva ve Gökalp, oyuncakları toplayıp evlerine götürmeye karar vermişler.

Eve döndüklerinde, oyuncakları temizleyip onlara yeni kıyafetler giydirmişler. Neva, “Bu oyuncakları bizimle paylaşan deniz, bize çok güzel bir hediye vermiş,” demiş. Gökalp ise “Evet, ama biz de başkalarıyla paylaşmalıyız” diye eklemiş.

Ertesi gün, köyde bir şenlik başlamış. Neva ve Gökalp, el ele tutuşup şenliğe katılmak için yola koyulmuşlar. Neva’nın çantasında, dün buldukları oyuncaklar varmış. Köy meydanında çocuklar gülüşüyor, oyunlar oynuyormuş. Neva, çantasından oyuncakları çıkarıp diğer çocuklarla paylaşmış. Herkesin yüzünde kocaman bir tebessüm belirmiş. Böylece Neva, paylaşmanın sihrini herkese göstermiş.

O gün bittiğinde, Neva ve Gökalp eve dönerken, gökyüzünde bir yıldız kaymış. Neva, gözlerini kapatıp bir dilek tutmuş. Gökalp merakla “Ne diledin?” diye sormuş. Neva gülümsemiş ve “Dünyadaki her çocuğun bir oyuncak dostu ve paylaşacak bir kalbi olsun” demiş. Gökalp, kardeşinin bu güzel dileğine katılmış ve ellerini semaya açıp aynı dileği fısıldamış.

Neva’nın cesur deniz macerası ve paylaşımın sihri, köyde uzun süre dilden dile dolaşmış. Çünkü Neva ve Gökalp, herkese cesaretin ve kardeşliğin ne kadar değerli olduğunu göstermişler. Ve onlar, köylerinde her gün yeni maceralar yaşamaya, paylaşmayı ve cesareti hiç unutmamaya devam etmişler.

Ve böylece, Neva’nın cesur deniz macerası, çocuklara cesaretin ve paylaşmanın önemini öğreten bir hikaye olarak hatırlanmış. Herkes, Neva gibi cesur olmayı ve Gökalp gibi düşünceli olmayı öğrenmiş. Ve her çocuğun kalbinde, paylaşmanın verdiği mutluluğun bir parçası kalmış.


Bu arada, gönlünüzden koptuğunca aşağıdaki ödeme sayfası üzerinden projeyi desteklerseniz çok sevinirim.

Her masalın belli bir maliyeti oluyor, bu maliyeti karşılayabilmek için masal başına 15 TL gibi bir rakam maliyeti karşılayabiliyor.

https://donate.stripe.com/14kcP623k4aT0ogfYZ

Şimdiden desteğiniz için çok teşekkür ederim. ✨

Leave a Reply