Kavel’in Seçim Macerası

Illustration of five children on an open book with the text "Yapay Zekadan Masallar" and play controls below. Background is pastel gradient.
Yapay Zekadan Masallar
Kavel'in Seçim Macerası
Loading
/

Bu masallar yapay zekaya yazdırılıp seslendirilmiştir.
Siz de ücretsiz olarak bir çocuğa özel masal yazdırın: https://s.cagrisarigoz.com/masal

Kavel’in Seçim Macerası

Bir güzel Pazar sabahıydı. Hava pırıl pırıl ve güneşliydi. Kavel, 18 yaşına yeni basmış genç bir delikanlıydı. Bu özel sabah onun için çok heyecanlıydı çünkü bugün ilk kez oy kullanacaktı. Bornova’da yaşayan Kavel, arkadaşları Diyar ve Serdar’la birlikte seçim sandığına gitmeye karar verdi.

Kavel, Diyar ve Serdar, Türkiye İşçi Partisi’ne oy vermeye giden bir grup arkadaşlardı. Fakat Kavel, daha önceden SDP’li eski arkadaşlarının yanında da zaman geçiriyordu. Üç arkadaş, seçim günü geldiğinde, oy kullanacakları sandığa doğru yola çıktılar.

Bornova’da bir seçim sandığına gelen Kavel, Diyar ve Serdar, heyecan içinde sıralarına geçtiler. Kavel, ilk kez oy kullanacak olmanın verdiği heyecanla, arkadaşlarıyla konuşurken gülümsüyordu. Diyar ve Serdar, Kavel’in bu heyecanına ortak oluyor ve ona nasıl oy kullanacağını anlatıyorlardı.

Kavel, arkadaşlarının anlattıklarını dikkatle dinledi ve sırası geldiğinde, oy pusulasını alarak kabinde kararını vermeye başladı. Türkiye İşçi Partisi’ne oy vereceğine karar vermişti. Fakat işaretli kalemle oyu kullanırken, Diyar ve Serdar’ın uyarıları aklına geldi. Birden, yanlışlıkla Yeşil Sol Parti’ye oy verdiğini fark etti.

Tam o sırada, Kavel’in gözleri karardı ve bir düş görmeye başladı. Rüyasında arkadaşı Serdar’ın yüzü, Erkan Baş’a dönüşmüştü. Kavel şaşkınlıkla ona bakarken, Diyar’ın yüzü de Barış Atay olmuştu. Kavel, rüyasında yaşadığı bu değişimi anlamlandırmaya çalışırken, birden gözlerini açtı.

Kavel, ter içinde uyanmıştı ve gördüklerinin hepsi bir rüyaymış! Başını ellerinin arasına alarak düşündü. Arkadaşları Diyar ve Serdar, sandığa gitmeye hazırlanırken ona gülümsüyorlardı. Kavel, rüyasında yaşadığı korkuyu arkadaşlarına anlatmaya karar verdi.

Diyar ve Serdar, Kavel’in rüyasını dinledikten sonra güldüler ve ona şöyle dediler: “Kavel, korkularınla yüzleşmeyi öğrenmelisin. Seçimler ve oy kullanmak önemli, ama hatalar yapmaktan korkmamalıyız. Başkalarının düşünceleriyle yaşamak yerine, kendimize güvenmeli ve doğru kararları vermeye çalışmalıyız.”

Kavel, arkadaşlarının bu sözleri üzerine düşündü ve onlara hak verdi. Seçim sandığına yeniden gelen üç arkadaş, bu kez Kavel’in doğru partiye oy vermesine yardımcı oldular.

O gün Kavel, yaşadığı korku ve rüya sayesinde önemli bir ders öğrenmişti: Korkularımızla yaşamayı öğrenmeli ve hatalar yapmaktan korkmamalıyız. Çünkü hayatta en önemli şey, kendimize ve kararlarımıza güvenmek ve doğru olanı yapmaktır.

Seçim sonuçları geldiğinde Kavel, arkadaşları Diyar ve Serdar ile beraber yaşadıkları heyecanı paylaştı. Kavel’in verdiği oy, sonuçları değiştirmemiş olsa da, o gün yaşadığı deneyim sayesinde yaşamında önemli bir ders almıştı.

Kavel, Diyar ve Serdar, bu deneyim sayesinde daha güçlü bir dostluk kurdu ve gelecekteki seçimlerde hep birlikte oy kullanmaya devam ettiler. Onlar için, artık yaşamlarında aldıkları en önemli kararların başında oy kullanmak ve kendilerine güvenmek vardı.

Leave a Reply