“Cesur Umay ve Küçük Tomris’in Macerası”

Illustration of five children on an open book with the text "Yapay Zekadan Masallar" and play controls below. Background is pastel gradient.
Yapay Zekadan Masallar
"Cesur Umay ve Küçük Tomris'in Macerası"
Loading
/

Bu masallar yapay zekaya yazdırılıp seslendirilmiştir.
Siz de ücretsiz olarak bir çocuğa özel masal yazdırın: https://cagrisarigoz.com/masal

“Cesur Umay ve Küçük Tomris’in Macerası”

Bir köy vardı, her yanı yeşilliklerle dolu, çiçeklerle süslü bir köy. Bu köyün en neşeli çocuklarından biri olan Umay, altı yaşında bir kız çocuğuydu. Umay’ın en yakın arkadaşı ise kardeşi Tomris’ti. Onlar sürekli birlikte oynar, birlikte maceralara atılırlardı.

Bir gün Umay ve Tomris, köy meydanında oynarken, köyün en yaşlısı İsmail Dede’nin yanına gittiler. İsmail Dede, köyün en yaşlı ve en bilge insanıydı. Onlar İsmail Dede’nin yanına her gittiklerinde, ona sordukları sorulara aldıkları cevaplarla yeni şeyler öğrenirlerdi.

O gün de İsmail Dede’nin yanına gidip ona soru sormak istediler. Ancak İsmail Dede’nin yanına gittiklerinde, onun çok üzgün olduğunu gördüler. Yanındaki kutuda bir yavru kedinin olduğunu ve onun çok hasta olduğunu anlattı. Umay ve Tomris, bu durumu öğrenince çok üzüldüler. İsmail Dede, kedinin hastalandığı gün köyün diğer çocuğu olan Taner’in ve arkadaşlarının kedinin üzerine su tabancasıyla su sıktıklarını anlattı. Kedinin çok üşüdüğünü ve hasta olduğunu söyledi.

Umay ve Tomris, bu durumu duyunca çok kızdılar. Ancak onlar cesur çocuklardı ve hemen bir plan yapmaya karar verdiler. İsmail Dede’ye kedinin kendilerinde kalmasını teklif ettiler. İsmail Dede teklifi sevinçle kabul etti ve onlara kedinin bakımıyla ilgili tüm bilgileri verdi.

Umay ve Tomris, hemen evlerine dönüp yavru kedi için bir yuva hazırladılar. Sıcak bir battaniye, temiz su ve yiyecek… Onlar, kedinin iyileşmesi için gece gündüz demeden çalıştılar. Birkaç gün sonra yavru kedi sağlığına kavuşmuştu.

Umay ve Tomris, Taner’i ve arkadaşlarını bulup onlara yaptıkları şeyin yanlış olduğunu anlattılar. Taner ve arkadaşları pişman olduklarını söyleyip özür dilediler. Umay ve Tomris, onlara hayvanların da canlı olduğunu ve onlara zarar vermemek gerektiğini anlattılar.

Bu olay köyde büyük yankı uyandırdı. Herkes Umay ve Tomris’in cesaretini ve fedakarlığını konuştu. İsmail Dede, onların bu davranışından dolayı onları övdü. O günden sonra köydeki tüm çocuklar, hayvanlara nasıl davranmaları gerektiğini öğrendi.

Bu hikaye, Umay ve Tomris’in cesareti ve fedakarlığı sayesinde hayvanların korunması gerektiğini anlatır. Birlikte çalıştıklarında çocukların bile büyük işler başarabileceğini gösterir. Hayvanların da canlı olduğunu ve onlara zarar vermememiz gerektiğini öğretir. Çünkü hayvanlar da tıpkı bizler gibi hissedebilir, acı çekebilir. Onlara karşı sevgi ve saygıyla davranmalıyız.


Bu arada, gönlünüzden koptuğunca aşağıdaki ödeme sayfası üzerinden projeyi desteklerseniz çok sevinirim.

Her masalın belli bir maliyeti oluyor, bu maliyeti karşılayabilmek için masal başına 15 TL gibi bir rakam maliyeti karşılayabiliyor.

https://donate.stripe.com/14kcP623k4aT0ogfYZ

Şimdiden desteğiniz için çok teşekkür ederim. ✨

Leave a Reply