## Bölüm 1: Gizemli Hazine Haritası

Illustration of five children on an open book with the text "Yapay Zekadan Masallar" and play controls below. Background is pastel gradient.
Yapay Zekadan Masallar
## Bölüm 1: Gizemli Hazine Haritası
Loading
/

Bu masallar yapay zekaya yazdırılıp seslendirilmiştir.
Siz de ücretsiz olarak bir çocuğa özel masal yazdırın: https://s.cagrisarigoz.com/masal

## Bölüm 1: Gizemli Hazine Haritası

Bir varmış, bir yokmuş. Kastamonu’nun güzel Daday Bayramlı köyünde yaşayan bir kız çocuğu varmış. Adı Miray’mış. Miray, köyde herkes tarafından sevilen bir çocukmuş. Bir gün köyde gezintiye çıkan Miray, eski bir evin bahçesinde yerde yıpranmış bir harita bulmuş. Haritayı incelediğinde, üzerinde köyün etrafındaki dağların, nehirlerin ve ormanların çizili olduğunu görmüş. Ayrıca haritanın bir köşesinde yazılı bir not ve bir X işareti varmış.

Notta şunlar yazıyormuş: “Eğer hazineyi bulmak istiyorsan, arkadaşlarınla birlikte hareket et ve paylaşmayı öğren. Ancak o zaman hazineye ulaşabilirsin.”

Miray heyecanla hazineyi aramaya karar vermiş ve hemen en iyi arkadaşı Zehra’ya gidip haritayı göstermiş. Zehra da hazine avına katılmak istemiş ve ikisi birlikte diğer köy çocukları Yağız, Elvan ve Mustafa’ya haber vermiş. Miray haritayı gösterip, “Arkadaşlar, hep birlikte hazineyi bulmaya ne dersiniz?” demiş. Diğer çocuklar da heyecanla kabul etmişler ve maceralarına başlamışlar.

## Bölüm 2: Hazine Avının Başlangıcı

Ertesi gün, maceralarına başlamak için güneşin doğuşuyla birlikte köy meydanında buluşmuşlar. Herkes sepetine yiyecek ve içecek koymuş. Miray, “Arkadaşlar, hep beraber eğlenceli bir macera yaşayacağız. Hazineyi bulduğumuzda paylaşarak, dostluğumuzu gösterelim.” demiş. Diğer çocuklar da onaylamış ve maceralarına başlamışlar.

İlk olarak haritada işaretlenen dağa doğru yola çıkmışlar. Yolda giderken, Elvan “Bu dağın arkasında nehir olduğunu biliyorum, oradan geçmeliyiz.” demiş ve diğer arkadaşları da onaylamış. Dağ yolunda ilerlerken, güzel doğayı ve etraflarındaki hayvanları izlemişler. Dağın zirvesine varmaları saatler almış. Yorulan çocuklar, zirvede bir süre dinlenip sepetlerindeki yiyecekleri ve içecekleri paylaşarak karınlarını doyurmuşlar.

Dinlenme molasının ardından nehir kenarına inmişler. Nehir oldukça geniş ve hızlı akmış. Çocuklar nehirde nasıl geçeceklerini düşünürken, Yağız “Şu büyük taşlardan atlayarak geçebiliriz.” demiş. Miray, “Evet ama dikkatli olmalıyız, düşmemeye çalışın.” demiş ve herkes sırayla taşlardan atlayarak nehri geçmiş.

Nehrin karşı kıyısına ulaşan çocuklar, ormana doğru ilerlemeye başlamış. Haritanın üzerindeki X işaretine yaklaştıkça, içlerindeki heyecan gitgide artmış. Ormanda ilerlerken, Mustafa “Arkadaşlar, burada bir ipucu var. Şu ağacın altındaki taşların arasında bir anahtar saklı.” demiş ve hep birlikte taşları kaldırarak anahtarı bulmuşlar.

## Bölüm 3: Hazineyi Bulmak ve Paylaşmak

Çocuklar, anahtarı aldıktan sonra haritanın son işaretine yaklaşmışlar. Bir tepenin üzerinde, eski ve yıkık bir kulübe görmüşler. Kulübenin önünde büyük bir sandık varmış. Miray, “Sandığı açmak için bulduğumuz anahtarı kullanmalıyız.” demiş ve anahtarı çevirerek sandığı açmış.

Sandığın içinde altınlar, mücevherler ve değerli taşlar varmış. Çocuklar, gözlerine inanamamış. Miray, “Arkadaşlar, hatırlayın! Notta yazanlar hazineyi paylaşmamız gerektiğini söylüyordu. Hepimiz bu hazineyi paylaşarak, dostluğumuzu ve birliğimizi gösterelim.” demiş.

Diğer çocuklar da onaylayarak hazineyi eşit olarak paylaşmışlar. Sonra köye dönüp, ailelerine ve köy halkına hazineyi nasıl bulduklarını anlatmışlar. Köy halkı, arkadaşların birlikte hazineyi bulup paylaştıklarını öğrenince onları takdir etmiş.

Miray ve arkadaşları, köy halkının kutlamalarına katılmış ve hazineyi paylaşarak, köydeki herkesin hayatını bir nebze daha güzelleştirmişler. O gün köyde, herkes paylaşmanın ve arkadaşlığın ne kadar önemli olduğunu öğrenmiş ve bu değerleri yaşamlarına taşımış.

Ve çocuklar, o günden sonra hep birlikte daha güzel maceralar yaşamışlar. Birlikte güçlü olduklarını ve paylaşarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceklerini hiç unutmamışlar.

İşte masal burada biter, ama Miray ve arkadaşlarının dostlukları sonsuza kadar devam eder.

Leave a Reply