Bölüm 1: Atatürk Ortaokulu’nun Yıldızı

Illustration of five children on an open book with the text "Yapay Zekadan Masallar" and play controls below. Background is pastel gradient.
Yapay Zekadan Masallar
Bölüm 1: Atatürk Ortaokulu'nun Yıldızı
Loading
/

Bu masallar yapay zekaya yazdırılıp seslendirilmiştir.
Siz de ücretsiz olarak bir çocuğa özel masal yazdırın: https://s.cagrisarigoz.com/masal

Bölüm 1: Atatürk Ortaokulu’nun Yıldızı

Bir varmış, bir yokmuş, uzak diyarlarda bir Atatürk Ortaokulu adında neşe dolu bir okul varmış. Bu okulda öğrenciler, öğretmenler, müdürler her gün neşe içinde ders işler, oyunlar oynar ve güzel vakit geçirirlermiş. Okulun en başarılı ve en sevilen öğrencisi 11 yaşındaki Bilgem adında genç bir kızmış. Bilgem, çok zeki, güzel ve çalışkan bir kız olduğu için tüm öğretmenler tarafından sevilir ve başarılarıyla herkesin takdirini kazanırmış.

Bilgem’in en iyi arkadaşı olan Alya ve Defne, biraz kıskanç ve dedikoducu yapıya sahipmiş. İşin aslı Bilgem’in özellikleri çok hoşlarına gitse de, kendi başarılarının gölgede kalmasından hoşnut olmazlar ve içlerinde bir çekememezlik baş gösterirmiş. Bilgem, bu durumdan habersiz, arkadaşlarını çok sever ve onların da kendisi gibi başarılı olmalarını istermiş.

Bir gün Türkçe öğretmeni, sınıfa bir ödev verir ve öğrencilere bir hikâye yazmalarını ister. Bilgem, bu ödevi çok sever ve yazdığı hikâye ile öğretmeninin büyük beğenisini toplar. Türkçe öğretmeni, hikâyeyi okulun duyuru panosuna asar ve Bilgem’i tebrik eder. Bu olay üzerine Alya ve Defne’nin kıskançlığı daha da artar ve olan biteni kabullenemeyerek içlerindeki çekememezlik duygusunu iyice büyütürler.

Bölüm 2: Dedikoduların Başlaması ve Olanlara Tanık Olma

Okulda günler böyle geçip giderken, Alya ve Defne, Bilgem’i kıskanmaya devam ederler. İçlerindeki bu duyguyu bastıramazlar ve sonunda dedikodu yaparak Bilgem’i kötülemeye başlarlar. Türkçe öğretmeninin gözündeki değeri düşürmek için ellerinden geleni yaparlar. İçlerinden biri, öğretmenin yanına giderek Bilgem’in hikâyesinin aslında kendisinin yazdığını ama Bilgem’in ondan çaldığını söyleyerek iftira atar.

Bunu duyan Türkçe öğretmeni şoka girer ve ne yapacağını bilemez. O sırada yanında olan Matematik öğretmeni, bu tür dedikodulara kulak asmamalarını ve gerçeği öğrenmeden önyargılı davranmamalarını söyler. İngilizce öğretmeni de bu konuda hemfikirdir ve herkesin sakin olmasını, olayı çözmek için doğru yolu bulmalarını önerir.

Öğretmenler böyle konuşurken, Bilgem, koridorda onların konuşmalarını duyar ve içindeki endişe ve kaygı artar. Arkadaşlarının böyle bir şey yapabileceğine inanamaz ama olanlara tanık olunca şüphelenmeye başlar. Bu durumu çözmek ve arkadaşlarıyla konuşarak doğruyu öğrenmek için bir yol düşünür. O gece eve gider ve annesine olanları anlatır. Annesi, böyle bir durumun arkadaşlarının kıskançlığından kaynaklandığını ve onlarla konuşup anlaşabileceğini söyler.

Bölüm 3: Gerçeklerin Ortaya Çıkması ve Kıskançlıkla Başa Çıkma

Ertesi gün Bilgem okula gelir ve Alya ile Defne’yi yanına çağırarak onlarla konuşmak ister. Arkadaşları, önce inkâr etse de, Bilgem’in gözlerinden anlarlar ki, gerçekleri öğrendi. İçlerindeki çekememezlik ve kıskançlık duygusunu yenememenin verdiği pişmanlıkla, yaptıklarından dolayı özür dilerler.

Bilgem, arkadaşlarını affeder ve onlara kıskançlık duygusunun hiçbir işe yaramadığını, herkesin kendi başarısıyla gurur duyması gerektiğini anlatır. Alya ve Defne bunu anlar ve Bilgem’le birlikte kıskançlıkla başa çıkmak için bir yol bulurlar. İkisi de, bundan böyle daha çok çalışıp başarılı olmayı kendilerine hedef belirlerler.

Bu olayın ardından okulda dedikodular son bulur ve herkes arkadaşlık, sevgi ve saygı içinde yaşamaya devam eder. Alya ve Defne, Bilgem’in güçlü, çalışkan ve dürüst bir arkadaş olduğunu anlarlar ve onunla gurur duyarlar.

Ve kırk yıl bu dostlukları devam eder. Alya, Defne ve Bilgem, başarıları ve arkadaşlıklarıyla tüm öğrencilere örnek olurlar. Artık hiç kimse, kıskançlık yüzünden başkalarının dedikodusunu yapmaz ve herkes kendi başarısıyla gurur duyar. Ve bu mutlu dostlar, yaşamlarının sonuna kadar birbirlerine destek olurlar.

İşte böyle sevgili çocuklar, bu masalda olduğu gibi, kıskançlık ve çekememezlik duyguları bazen insanları kötü şeyler yapmaya itebilir. Ama unutmayın, her zaman sevgi, saygı ve dürüstlük ile bu duyguların üstesinden gelebilir ve güzel bir arkadaşlık kurabiliriz.

Leave a Reply