#6 Sinan Küfeoğlu – Teknoloji/Enerji Politikaları, Beklentiler ve Fırsatlar

A man standing in front of a beach with the words caggi sargoz podcast.
Çağrı Sarıgöz Podcast
#6 Sinan Küfeoğlu - Teknoloji/Enerji Politikaları, Beklentiler ve Fırsatlar
Loading
/

Sinan Küfeoğlu (https://twitter.com/kufeogluu), Cambridge Üniversite’sinde Enerji Politikaları üzerine çalışan bir akademisyen. Adını “Cambridge’de görevli Bayburtlu akademisyen” olarak duymuş olabilirsiniz. Aynı zamanda benim liseden hem sınıf hem de yurt oda arkadaşım.

Sinan geçtiğimiz hafta Türkiye’ye geldi, 19-23 Şubat 2018 tarihleri arasında İTÜ, ODTÜ, TOBB ETÜ, Ankara Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nde seminerler verdi.

Bilkent Üniversitesi’ndeki seminerine sağolsun beni de davet etti. 2 yıl kadar önce ODTÜ ve Bilkent’te seminer vermeye geldiğinde yine Bilkent’teki seminerine katılabilmiştim. 2 yıl öncesine göre seminere artan bir ilgi ve dikkatle takip eden bir izleyici kitlesi vardı. 2 yıl öncesinden bugüne hem Sinan’ın yurt dışında edindiği deneyimlerle birlikte çalışmalarında, hem de enerji sektöründeki değişimi ve dönüşümü hissettiren bir seminer oldu benim için de.

Seminer sonrasında Sinan’la birer kahve alıp, ODTÜ’de kaldığı misafirhane odasında bir podcast bölümü çektik. Teknoloji politikalarından, ekonominin büyümesi için gerekli olan konulara; yurt dışında araştırma ve çalışma fırsatları ve zorluklarından, belli bir tanınırlık kazandıktan sonra Sinan’a sık sorulmaya başlayan sorulara birkaç farklı konu üzerinde konuştuğumuz, 45 dakikalık bir bölüm oldu.

İlk kez konuklu podcast bölümü çekeceğim için pek bir teçhizatım yoktu aslında. Eşim Kübra’nın doğum günümde hediye ettiği Airpods imdadıma yetişti: kulaklığın birini ben kulağıma taktım, diğerini de Sinan kulağına taktı, kulaklıkları da telefonumla eşleştirip kaydımızı alabildik. Böylece ortam gürültüsünden mümkün mertebe arındırılmış bir bölüm çekmiş olduk. 2 kişilik podcast çekmek isteyenlere tavsiye ederim, arada telefonu mikrofon gibi getirip götürmekten çok daha iyi kalite sağlıyor. Sırf iki kişi podcast çekebilmek için profesyonel bir mikrofon almadan da idare edilebiliyor böylece :)

Bizim için oldukça keyifli geçen bu sohbetten umarım siz de keyif alabilir, faydalanabilirsiniz. İyi dinlemeler!

Cambridge’teki akademisyenlerle çalışma fırsatları!

1. Sinan, Cambridge Üniversitesi’nde kurulan “Finansal Kriptoloji” bölümünde “Kriptopara madenciliğinin neden olduğu enerji tüketimi” konusunda araştırma yapabilecek kişiler aradığını söyledi. Sinan dışarıdan danışman olacak şekilde, Türkiye’de master ya da doktora yapan birini arıyor.

2. Bir diğer çalışma konusu da Enerji piyasalarında blockchain tabanlı smart contract’lar aracılığıyla bireyler arası enerji alım-satımına olanak sağlanması. Sinan yine bu alanda çalışmak isteyebilecek araştırmacıları ilgili kişilere yönlendirebileceğini söyledi.

Eğer ilgilenirseniz direkt kendisiyle sinan.kufeoglu@outlook.com email adresinden iletişime geçebilirsiniz. İlgilenebileceğini düşündüğünüz tanıdıklarınız varsa onlara da bu fırsatları iletmeyi unutmayın :)

Bölümden Konu Başlıkları:

– Teknoloji politikalari, vaka analizleri ile teknolojiyi geliştirerek ekonomi nasil güçlendirilir. Teknolojinin ilerlemesinde güncel politikalarin onemi. [1:30]
– İdeal bilimsel ilerlemenin üç ayağı: sanayi, akademi, devlet kurumları. [4:35]
– Türkiye’de sanayi-üniversite işbirliğine yönelik devlet politikası, teknolojinin ilerlemesi ve global pazara açılmada yaşanan problemler. [6:30]
– Teknolojinin gelişmesi, bir ülkenin zenginleşebilmesinin üç ayağı: eğitimli işgücü, kurumlar (müesseseler), kanun devleti. [8:00]
– Sermaye’nin sınır tanımazlığı, sermayeyi kendine çekmeyi başarabilen örnek ülkeler/bölgeler. [10:40]
– Türkiye’deki durum. [12:10]
– Yurt dışına gidip başarıyı elde eden Türklerin yurt içine yaptığı katkılar, Eren Bali (Udemy) örneği. [15:20]
– Yurt dışında yaşamanın zorlukları. [16:45]
– Büyük şehirlerimizdeki bireysel araç sahipliğinin bir nevi zorunluluk…

Leave a Reply