#11 Fatih Özkösemen – Arama Kalitesi Analisti @Google

A man standing in front of a beach with the words caggi sargoz podcast.
Çağrı Sarıgöz Podcast
#11 Fatih Özkösemen - Arama Kalitesi Analisti @Google
Loading
/

Fatih Özkösemen, benim gibi Elektrik-Elektronik mühendsiliği okuduktan sonra mühendislik yapmayıp önce İstanbul’da Vodafone ve P&G’de kurumsal iş hayatını deneyimlemiş, sonra kendi girişim projesini denemiş ve en sonunda Google Dublin ofisinde Arama Kalitesi Analisti (Search Quality Analyst) rolüne geçmiş bir knowledge worker.

Fatih’le tanışmamız onun girişimcilik yıllarına dayanıyor. 2014 yılında Hobiyo isimli hobi edinmek isteyenlere hitap eden online eğitim platformunu kurduğunda, ortak arkadaşımız Görkem Çağlar üzerinden tanışmıştık. Hobiyo’nun arama motoru optimizasyonu (SEO) ve web analitik kurulumuna yönelik çalışmalarında yardımcı olmuştum. O zaman bu iş için Fatih’lerden bir ücret talep etmemiştim, ancak bu deneyimin bana tahmin ettiğimden çok daha fazla getirisi oldu.

Fatih’in yardımları sayesinde iki kez Google’la iş görüşmelerine girdim. ilk seferinde Google beni almadı, ikincisinde ben Google’dan aldığım teklifi reddettim. Belki günün birinde tekrar bir fırsat ortaya çıkar, üçüncü seferde Google da ben de birbirimizi reddetmeyiz, kim bilir 😅. Ayrıca Hobiyo ilk kez uzaktan iş yaptığım ekip oldu, bu da uzaktan çalışmaya (remote working) olan ilgimi ateşledi. Bugün tam zamanımı uzaktan çalışarak değerlendirebiliyorsam bunda Hobiyo deneyiminin de etkisi var. Bunların hepsinden önemlisi ise Fatih gibi bir arkadaş edinmeme vesile oldu. Doğru kişilere yapıldığında ücretsiz iş yapmanın insana birçok getirisi olabiliyor.

Fatih’le Türkiye’de kurumsal hayattan girişimciliğe, oradan da Google’a uzanan hikayesinde edindiği deneyimleri konuştuğumuz bir bölüm çektik.

Umarım siz de keyifle izler / dinlersiniz 🙂

Bölümde bahsi geçen kişiler ve ilgili linklere blog yazımdan ulaşabilirsiniz: https://bit.ly/cs-fozkosemen

Leave a Reply