Girişim Tanıtımı: 3D3 Teknoloji | Podcast #5

|

Cagri Sarigoz

Podcast’in 4. Bölümünde Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) mentörlük görüşmelerimdeki izlenimlerimden ve görüştüğüm girişimleri tanıtacağım ayrı podcast bölümleri çekeceğimden bahsetmiştim.

Bu bölümde ilk mentörlük görüşmemi yaptığım 3D3 Teknoloji’yi tanıtmak istedim. Hem ilk görüştüğüm girişim oldukları için, hem de podcast’imde tanıtmak istediğimi söylediğimde en çok heyecanlanıp, takip eden haftalarda “podcast’i çekebildin mi, çektiysen biz de paylaşalım” diye beni sıkıştırıp takipçi oldukları için ilk olarak 3D3 Teknoloji’yi tanıtmak istedim. Bu sıkıştırıp takip etme konusunu önemsiyorum, bir girişimcide bulunması gereken bir özellik bence. Tabii çok ısrarcı olup karşı tarafı bıktırmadan bunu yapabilmek önemli. Görüşmeleri yaptığımız, şirketin kurucu ortağı Berk Giray bu sıkıştırma, ısrarcı olma işini tadında yapabiliyor gördüğüm kadarıyla :)

3D3 Teknoloji, 3 boyutlu yazıcı tasarlayan ve üreten bir şirket. CNC tezgahı, lazer tezgahı ve 3 boyutlu yazıcı teknolojilerini modüler bir şekilde bir araya getiren ürünler geliştiriyorlar. 3 boyutlu yazıcıları farklı farklı malzeme türlerini (biyomalzeme, gıda malzemeleri, kil, plastik vb.) yazabilir şekilde upgrade edebilme yetenekleri de var. Berk’in kendi ağzından şirketi tanıttığı kısa bir YFYİ videosu da var.

Şu aralar yoğun bir biçimde Milli Eğitim Bakanlığı ile yakın işbirliği içindeler: eğitim kurumlarında eğitimler veriyor, fuarlara katılıyorlar. Geçtiğimiz hafta ilk yurt dışı satışlarını da yurt dışındaki bir okula yaptıklarını söyledi Berk, umarım yurt dışı pazarında da hız kazanabilirler. Eğitim kurumlarına bu tarz birebir dokunuşlarla ürünlerini satmaya çalışırken, bir yandan da internet siteleri üzerinden KOBİ’lere ürünlerini sunuyorlar. Bu iki farklı satış kanalını da açıp tutup, büyüme yollarını arıyorlar.

Berk’le yaptığımız görüşmelerde dijital pazarlamayı daha iyi yapıp, daha çok sayıda KOBİ’ye nasıl ulaşabiliriz, internet sitesinin trafiğini nasıl artırabiliriz gibi konuları konuşuyoruz yoğunluklu olarak. 20 dakikalık görüşmelerde elimden geldiğimce yardımcı olmaya, yol göstermeye çalışıyorum, umarım faydalı olabiliyorumdur.

Görüşmelerimiz –benim uzmanlık alanım olduğu için– dijital pazarlama odaklı ilerliyor olsa da, 3D3 Teknoloji’nin eğitim alanındaki çalışmaları özellikle beni heyecanlandıran, umutlandıran yönü oldu. Temel eğitim kurumları ve üniversitelerde 3 boyutlu yazıcıların yer aldığı, güncel tabirle “maker” laboratuvarları, atölyelerinin kurulması ülkemizin geleceğimine büyük katkılar sağlayabilir. İleride bu laboratuvarlarda, atölyelerde yetişen çocuklarımız geleceğin teknolojilerini geliştirebilir, Berk ve arkadaşları gibi girişimler kurabilirler. Şirketin Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarından verdikleri eğitimleri, katıldıkları fuarları takip edebilirsiniz.

Mentörlük görüşmeleri yaptığım girişimleri önümüzdeki bölümlerde tanıtmaya devam edeceğim, umarım bu sefer sıkıştırılmaya gereksinim duymadan tanıtım bölümlerini çekebilirim :)

Bir sonraki bölümde görüşmek üzere, hoşçakalın!

https://www.spreaker.com/user/cagrisarigoz/5-girisim-tanitimi-3d3-teknoloji

Ek bilgi, Şubat 2018: 3D3 Teknoloji ATV Europe İş Dünyası programına konuk olmuş:

Tam video linkleri:

Ek bilgi 2, Nisan 2018: 3D3 Teknoloji Hamdi Ulukaya Girişimi finallerine kalan girişimlerden biri olmaya hak kazanmış:

Leave a Reply