YFYİ Mentörlük İlk İzlenimlerim: İnsana Enerji Katıyor! | Podcast #4

|

Cagri Sarigoz

Bu bölümde Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) mentörlük görüşmelerinde edindiğim izlenimleri paylaşmak istedim.

Podcast’in üçüncü bölümünde kısaca bahsettiğim gibi, 18 Ocak’ta mentörlük görüşmelerine başladım, Perşembe öğleden sonraları bu görüşmelere düzenli bir şekilde zaman ayırmak niyetindeyim. ODTÜ Teknokent ekibinden mentörlük yapmamı bana teklif eden Başak’a buradan da teşekkür etmek istiyorum. Başak bir süredir arada yokluyordu beni ama iş yoğunluğum sebebiyle zaman ayıramayacak durumdaydım. Yılbaşından itibaren uygun zamanım oluşunca hemen Başak’a dönüş yapıp mentörlüğe hazır olduğumu söyledim. O da sağolsun hızlıca ilk görüşmeleri ayarladı. Mentörlük görüşmeleri benim için oldukça keyifli geçiyor, görüştüğüm girişimcilere fayda da sağlayabilirsem çok daha mutlu olacağım :)

Öncelikle mentörlük süreci nasıl işlliyor biraz bundan bahsetmek istedim. Ben de ilk kez düzenli bir formatta mentörlük yapıyorum, belki deneyimlerini paylaşmak isteyebilecek başka insanları da heveslendirmeye bir katkısı olur diye düşünerek izlenimlerimi aktarmak istedim.

İlk başta Başak benden YFYİ ekibinin kullandığı, Mentornity isimli bir web portal’i üzerinden mentör profili tanımlamamı rica etti. Bu profili tanımladıktan sonra portal’e uygun olduğum zaman dilimlerini eklediler. 20 dakika toplantı, 5 dakika ara olacak şekilde uygun olduğum zaman dilimlerini tanımlandıktan sonra mentörlük almak isteyen girişimciler portal üzerinden uygun zaman dilimlerini seçerek bir nevi randevu alıyorlar. Tüm bu randevular alınırken de portal üzerinden bildirim mesajları geliyor, mesajlar üzerinden takvim uygulamanıza bu görüşmeleri işleyebiliyorsunuz.

Görüşme zamanı geldiğinde ODTÜ Teknokent yönetim binasına gidiyorum, YFYİ ekibinden Başak ya da yetkili başka bir arkadaş beni karşılıyor, önceden ayırmış oldukları görüşme odasına giriyorum. Sonrasında ikramlar eşliğinde girişimcilerle görüşmeye başlıyorum.

İlk hafta yaklaşık 3 saat içinde 6 girişimden 8 kişi ile görüştüm, yani oldukça yoğun geçti ama görüşmeler bittiğinde enerjimde hiç azalma olmadı sanki, tam aksine daha bir enerjik hissettim kendimi. Girişimlerini başarıya ulaştırmak için çabalayan genç ve dinamik insanlarla bir arada olmak bile insanı daha enerjik yapmaya yetiyor sanırım :)

İkinci hafta da 3 girişim ile görüşebildim, bir girişimle daha görüşecektim aslında ama trafikte kaldıkları için gelemediler, artık haftaya tekrar ayarlamaya çalışacaklar.

Görüştüğüm girişimleri tanıtacağım kısa kısa bölümler çekmeyi de düşünüyorum, bunun için hazırlıklara başladım bile :)

Bir sonraki bölümde görüşmek üzere, hoşçakalın!

https://www.spreaker.com/user/10339335/yfyi-mentorluk-ilk-izlenimlerim


Podcast’e aşağıdaki linklerden ulaşabilir, yeni bölümleri yayınlandığı an dinleyebilmek için abone olabilirsiniz 🎧:

Spreaker: bit.ly/cs-podcast-spreaker
Apple (iTunes) Podcasts: bit.ly/cs-podcast-apple
Stitcher: bit.ly/cs-podcast-stitcher
SoundCloud: bit.ly/cs-podcast-soundcloud
YouTube Playlist: bit.ly/cs-podcast-youtube

Leave a Reply