Merhaba YouTube!

|

Cagri Sarigoz

2018 benim için güzel ilklerin yılı olarak başladı. Bu ilklerden birisi YouTube’da videolar yayınlamaya başlamam oldu.

Kendi Başıma Çektiğim İlk YouTube Videom

İlk videoyu Satır Arası için çektim. Satır Arası: Çocukluk / ilk gençlik yıllarından bu yana birbirini tanıyan bir arkadaş grubu olarak, kendi aramızdaki muhabeti hem kendimiz hem de takipçilerimiz için faydalı bir şeye dönüştürelim, her ay iki kitap okuyup bu kitapları yorumladığımız videolar çekelim diye yola çıktığımız bir YouTube kanalı.

İlk kitabımızın yorum videosunu çekmeden önce bir tanıtım videosu çekeyim ve ilk kitabımızı duyurayım istedim. Önce kendi aramızda bir video metni hazırladık. Sonra monitörümün kamerasının karşısına geçip bu metni okuyarak videoyu çekmeye giriştim.

Hayatımda ilk kez hazır bir metin üzerinden video çekmiyordum ama ona rağmen oldukça zorlandım. İlk kez hazır metin okuyarak video çekimini ZEO ile yaptığımız Onedio.com SEO başarı hikayesinde yapmıştım. Tabii orada profesyonel bir video çekim ekibi, enerjik ZEO ekibi ve 2-3 metre uzağımda duran bir prompter üzerinden metni okuyabilme lüksüm vardı. Bu sefer tek başıma, koca bir ekranın tepesindeki minicik kameraya odaklanarak video çekmeye çalışıyordum.

10’dan fazla deneme yaptıktan sonra ancak iki tane eli yüzü düzgün video çekebildim, iki videodan de memnun değildim ama (geceden gelen kızımız Duru’nun uyanmalarının uykusuzluğuyla birlikte 👨‍👧) enerjimi tüketmişti bu çekimler. Hal böyle olunca, iki videodan birini Satır Arası grubundaki arkadaşlarla birlikte seçtik ve videoyu yayınladık.

Hemen Ardından İkinci Video

Satır Arası tanıtım videosunu çektikten birkaç gün sonra bir YouTube videosu daha çektim. 2 yıldan uzun süredir takip ettiğim, Slack komünitesinde aktif olmaya çalıştığım Girişimci Muhabbeti Podcast’inin 139. bölümüne yönelik bir yorum videosu yayınladım.

Bu sefer video çekimi çok daha kolay oldu benim için. Tek seferde videoyu çekebildim. Bunun 2 sebebi vardı:

  1. Videoda bir metne bağlı olmadan doğaçlama konuştum
  2. Videoyu eşim Kübra telefonla çekti, böylece karşımdaki telefonun kamerasına odaklanmam çok daha kolay oldu.

Bu videoları çektikten sonra, hem Satır Arası için hem de kişisel podcast açtım, videoların ses kayıtlarını podcast’lerin ilk bölümleri olarak yayınladım. Her iki YouTube kanalına yükleyeceğimiz videolardan podcast olarak yayınlamaya uygun olanların ses kayıtlarını podcast bölümü olarak da yayınlayacağız. 2018’in benim için ikinci bir ilki de podcast yayıncılığı oldu yani 🎧.

Üçüncü bir ilk de ODTÜ Teknokent’in Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ ) programında mentörlük yapmaya başlamam oldu, bunla ilgili ayrı bir podcast bölümü çekip, blog yazısı yazacağım.

O zamana kadar, herkese iyi okumalar / izlemeler / dinlemeler diliyorum 🖖.

Leave a Reply